تبلیغات
زیست شناسی
زیست شناسی
background-image: url('http://www.bbook.ir/themes/bbook/images/bg.png');

زیست شناسی سلولی و ملكولی دارای 5 گرایش میكروبیولوژی، علوم سلولی و ملكولی ، ژنتیك، بیوشیمی و بیوفیزیك است. گفتنی است كه گرایش بیوتکنولوژِی تا كنون در هیچ دانشگاهی در سطح لیسانس ارائه نشده است در ضمن تفاوت محسوسی بین گرایشهای مختلف این رشته در مقطع كارشناسی وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد گرایش ها به ادامه مطلب بروید.


وبلاگ به آدرس www.bbook.ir انتقال یافت.گرایش ژنتیك

به طور كلی دانش ژنتیك درباره انتقال صفات وراثتی از والدین به اولاد بحث میكند كه البته این والدین میتوانند انسان، درخت یا باكتری باشند. در واقع ژنتیك تلاش میكند تا بگوید كه چه مكانیزمهای ملكولی ، عامل انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر هستند. همچنین میخواهد بداند كه چرا گاهی اوقات در بین والدین و فرزندان در برخی صفات تفاوتهای بسیار معنی داری وجود دارد؟ در كل دانشجویان این گرایش مباحث مهمی مثل ژنتیك سرطان، روشهای تشخیص بیماریهای ژنتیكی قبل و بعد از تولد، شناخت ناقلین بیماریها، اصول مشاوره ژنتیكی و نژادهای انسانی، ژن درمانی، پزشكی قانونی، تكنیكهای رایج در ژنتیك ، روشهای اصلاحنژاد و ژنتیك مولكولی را مطالعه میكنند.

موقعیت شغلی در ایران:

علم ژنتیك در ایران هنوز در ابتدای راه است و باید تلاش بسیار كرد و كاستی ها را جبران نمود و موانع را از میان برداشت تا بتوان شاهد روز افزون این علم در ایران بود. البته این به آن معنا نیست كه در كشور ما تحقیقات ژنتیكی انجام نمی گیرد و فارغ التحصیلان این رشته جذب هیچ مركزی نمی شوند، بلكه سازمان های مختلفی هستند كه به فعالیت های تحقیقاتی ژنتیكی می پردازند كه از جمله می توان به مراكز مختلفی وزارت جهاد كشاورزی، مراكز پژوهشی وزارت علوم، انستیو پاستور ، مركز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیك و تكنولوژی زیستی اشاره كرد.

درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترك در گرایش های مختلف زیست شناسی سلولی و مولكولی:

ریاضی، فیزیك، شیمی، شیمی آلی، بیوشیمی، آمار زیستی، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولكولی، ژنتیك، میكروبیولوژی، اكولوژی، ویروس شناسی ، تكامل، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، بیوفیزیك، بیوشیمی، زیست شناسی پرتوی، ایمونولوژی.

دروس تخصصی گرایش ژنتیك:

ژنتیك انسانی، سیتو ژنتیك، اصول مشاوره ژنتیكی، ژنتیك سرطان، ژنتیك رفتاری، مبانی ژنتیك میكروارگانیسم، ژنتیك پیشرفته یا تاره های ژنتیك، ژنتیك كمی یا ژنتیك جمعیت ها، سمینار، پروژه (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است.)

گرایش علوم سلولی و مولكولی

مهمترین مولكول هایی كه در حیات سلول موثر هستند،
DNA، RNAو پروتئین ها می باشند. DNA مركز ذخیره اطلاعات و صدور فرمان های سلول، RNAوظیفه انتقال این فرمان ها و پروتئین مسئولیت اجرای این فرمان ها را بر عهده دارند. در زیست شناسی سلولی و مولكولی چگونگی این فعالیت ها بررسی می شود.

امروزه زیست شناسی در كشورهای پیشرفته بیش از 80 تا 90 درصد سمت و سوی علوم سلولی و مولكولی دارد. چرا كه رشته علوم سلولی و مولكولی نیروی انسانی لازم را برای تحقیق در رشته های پزشكی، بیوشیمی،ژنتیك، بیوتكنولوژی، مهندسی ژنتیك ، اصلاح نباتات، شیلات و دام تربیت می كند.

موقعیت شغلی در ایران:

اصولا در ایران اگر فردی به امید آینده مالی خوب به دنبال علوم پایه برود اشتباه كرده است چرا كه رشتههای علوم پایه در ایران ارزش مادی زیادی ندارند. اما اگر فردی به علوم پایه علاقه دارد، مطمئنا رشته علوم سلولی و مولكولی رشته ای با ارزش و خوب است. تعدادی از مراكز تحقیقاتی مانند انستیتوپاستور، مركز تحقیقات ژنتیك، مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك و مراكز تحقیقاتی دانشگاهی می توانند پذیرای فارغ التحصیلان علوم سلولی و مولكولی باشند. علاوه بر مراكز تحقیقاتی موجود، فارغ التحصیل این رشته می تواند با ایجاد شركت خصوصی سازنده مواد اولیه آزمایشگاه های علوم سلولی و مولكولی یا آزمایشگاهی كه تستهای آن در سطح مولكولی است، هم به جامعه علمی خدمت كند و هم وضعیت مالی نسبتا خوبی داشته باشد البته در حال حاضر نیز در ایران چنین فعالیت هایی در سطح محدودی انجام می گیرد.

دروس تخصصی گرایش علوم سلولی و مولكولی:

شیمی آلی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی، ژنتیك، میكروبیولوژی، اكولوژی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، ایمونولوژی، زبان تخصصی. (بسیاری از درس های این گرایش همراه با آزمایشگاه است).

گرایش میكروبیولوژی

میكروارگانیسم موجودات ریز ذربینی مانند: باكتری ها، ویروس ها، قارچ های میكروسكوپی و پرتوزوئرها هستند كه با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. علم میكروبیولوژی كه گرایشی از زیست شناسی است به بررسی و مطالعه میكروارگانیسم ها می پردازد. در این علم ارتباط میكروار گانیسم ها با خودشان و همچنین با موجودات عالی تر مانند انسان، حیوانات و گیاهان بررسی می شود. علم میكروبیولوژی گرایش های مختلفی دارد كه عبارتند از: میكروبیولوژی پزشكی، میكروبیولوژی غذایی و میكروبیولوژی صنعتی.

كاربرد این گرایش آنقدر گسترده است كه قابل ذكر نیست. محقق این گرایش از یك سو می تواند به بررسی كاربرد سلاح های میكروبی و راه های پیشگیری از این سلاح ها بپردازد و از سوی دیگر می تواند در كارخانه های عطر سازی مشغول باشد. میكروبیولوژی پایه و اساس بسیاری از علوم از قبیل: بیوشیمی، بیوتكنولوژی، ژنتیك و پزشكی است. یكی از كاربرد های گرایش میكروبیولوژی در آزمایشگاههای تشخیص طبی است. میكروبیولوژی در تشخیص بیماری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در مواد غذایی و تولید مواد غذایی مختلف نیز اثر میكروارگانیسم ها بسیار قابل توجه است. همچنین گرایش میكروبیولوژی در كشاورزی به طور بسیار وسیعی در تشخیص آفات گیاهی، مبارزه با آفات گیاهی و ایجاد مقاومت گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع و معادن نیز برای استخراج فلزات سنگین و در تصفیه نفت در گوگردزدایی از نفت مورد استفاده قرار می گیرد. در محافظت از محیط زیست، تصفیه فاضلاب ها و مبارزه بیولوژیكی با عفونت ها و آلودگی های فاصلابی مورد استفاده قرار می گیرد و آب سالم و در حقیقت بدون آلودگی تحویل می دهد. حتی در صنعت نساجی

نیز این علم به یاری بشر آمده است و به تازگی در صنعت نساجی از میكروارگانیسم ها برای تثبیت نشاسته و آهار دادن پارچه استفاده می شود.

موقعیت شغلی در ایران:

كارشناسان میكروبیولوژی در پژوهشگاه نفت برای تحقیق بر روی میكروب های نفت خوار یا گوگردزدایی، در بخش صنایع غذایی در كارخانه های كنسرو سازی و كمپوت سازی و در صنایع بهداشتی مشغول به كار هستند. تهیه لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز در این گرایش یكی از شغل هایی است كه بعضی جذب آن می شوند. فعالیت در موسسه استاندارد یا آزمایشگاه های كارخانجات تهیه مواد بهداشتی و غذایی در جهت تشخیص كیفیت و سلامت این مواد از نظر عدم آلودگی میكروبی، مراكز تهیه مواد دارویی مانند تهیه آنتی بیوتیك ها و بالاخره كارخانجات تهیه اسیدها مانند اسید بوتریك و اسید استیك و حلال ها مانند الكل و استون و مراكز تهیه مسكن مانند موسسه رازی و انستیتوپاستور ایران می توانند مراكز جذب فارغ التحصیلان این گرایش باشند.

دروس تخصصی گرایش میكروبیولوژی:

شیمی آلی، بیوشیمی، آمار زیستی، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولكولی، ژنتیك، میكروبیولوژی، اكولوژی، ویروس شناسی، تكامل، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی پرتوی، ایمونولوژی، باكتری شناسی، میكروبیولوژی محیطی، قارچ شناسی، پروتوزئولوژی. (بسیاری از درس های این گرایش همراه با آزمایشگاه است).

توانایی های لازم:

در گرایش های مختلف زیست شناسی سلولی و مولكولی باید علاقه مند بود و صبر و پشتكار داشت تا بتوان طعم شیرین موفقیت را چشید. همچنین دانشجو باید حافظه خوبی داشته و در دروس شیمی، ریاضی و فیزیك قوی باشد و در نهایت لازم است كه به كارهای آزمایشگاهی علاقه مند باشد. برای مثال یكی از كارهایی كه به طور معمول در آزمایشگاه علوم سلولی و مولكولی انجام می گیرد، استخراج RNA از یك بافت است كه حداقل زمان لازم برای این كار 5 ساعت میباشد.

گرایش بیوتكنولوژی

اساس و پایه بیوتکنولوژی جدید را میتوان انتقال ژنهای یک موجود به موجود دیگر و فعال ساختن آنها در موجود جدید دانست؛ فنآوری رو به گسترشی که امروزه به سرعت در صنایع دارویی، غذایی، پزشکی، شیمیایی و کشاورزی وارد شده است. برای مثال ممکن است این ژنها وارد یک باکتری شوند و پس از فعال شدن، ترکیبات کم مقدار ولی باارزشی چون هورمون رشد یا انسولین ایجاد کنند یا ممکن است این ژنها به گیاهان منتقل شده و گونههایی را ایجاد کنند که در مقابل آفتکشها مقاوم هستند یا این که بازدهی بالایی دارند. به این ترتیب استفاده از انسولین برای بیماران دیابتی محدودیت خاصی نخواهد داشت همچنین کشاورزان میتوانند در پرورش گیاهانی چون سویا از سموم و آفتکشهای کمتری استفاده کنند وبا استفاده از نژادهای جدید، با همان سرمایهگذاری قبلی، محصولی تا چند برابر به دست آورند.

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشتهای مهندسی ـ علوم پایه است که قلمرو آن حداقل 33 حوزه تخصصی علوم را در برمیگیرد.

موقعیت شغلی در ایران :

رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بیشک مدتی زمان خواهد برد تا فارغالتحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغالتحصیلان این رشته مهیا نیست چون زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عدهای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه میکنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق میکنند تا با بهرهگیری از تکنیکهای بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.از سوی دیگر فارغالتحصیلان این رشته میتوانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.

رشته زیست شناسی سلولی و ملكولی در دانشگاههای زیر دانشجو میپذیرد:

میكروبیولوژی: اراك، اردبیل، ارومیه، اهر، بناب، تنكابن، تهران پزشكی، تهران شمال، جهرم، دامغان، رشت، زنجان، سنندج، شهركرد، شهریار، فراهان، فلاورجان، قم، كازرون، كرج، كرمان، گرگان، لاهیجان، مسجد سلیمان، مركز اشكدز

بیوشیمی: اهر،بناب، تنكابن، سنندج، فلاورجان، مشهد، ورامین

علوم سلولی و مولكولی: آشتیان، آیتا.. آملی، پرند، تنكابن، تهرانپزشكی، تهران مركزی، جهرم، دامغان، قائمشهر، سنندج، مركز اشكذر

ژنتیك: ارسنجان، اهر، تنكابن، تهران پزشكی، ورامین (پیشوا)

بیوتكنولوژی: بروجرد، تنكابن

بیوفیزیك: ورامین
طبقه بندی: مطالب علمی، مطالب آموزشی، دیگر مطالب،
ارسال در تاریخ شنبه 25 دی 1389 توسط تیم مدیران بی بوک

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا